T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul Göztepe Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Genel Hizmetler


1.STERİLİZASYON BİRİMİMİZ

Malzeme ve cihazlarımızın dezenfeksiyon, paketlemesinin ve sterilizasyonun yapıldığı birimimizdir. Sterilizasyon birimimizde bulunan cihaz ve ekipmanlar :

  • Dezenfektör ve Yıkama cihazı
  • Ultrasonik Yıkama Cihazı
  • Otoklav cihazı
  • Kesme Cihazı
  • Paketleme ve Kapatma Cihazı

Polikliniklerde yapılan tüm tıbbi işlemlerde kullanılan el aletleri, hemşireler tarafından hazırlanan dezenfektanlı solüsyona konur.

Tüm polikliniklerde kullanılan ve dezenfektanlı solüsyon içine atılan el aletleri,kilitli kutular ile merkezi sterilizasyon biriminin kirli odasına götürülür.

2.DİŞ PROTEZ LABORATUVARI

Merkezimiz bünyesinde en modern cihazlarla donatılmış diş protez laboratuvarı mevcuttur. Polikliniklerde ölçü alınıp model elde edilmesinden sonra laboratuvarımızda bu konuda eğitim almış diş teknisyenlerimiz tarafından diş dizimi, modelaj, mufla işlemleri, tesviye, polisaj gibi tam protez ve bölümlü protezlerin yapımı ve tamirleri işlemleri yapılmaktadır.

3.RÖNTGEN BİRİMİMİZ

Merkezimizde radyolojik teşhis amaçlı; tüm ağzın ve dişlerin bir arada görüldüğü son teknoloji panoromik röntgen ve dişlerin tek tek görüldüğü periapikal röntgen (küçük film) çekilebilmektedir.

Merkezimizde1 adet Panaromik Röntgen cihazı ve 2 adet Periapikal Röntgen cihazı hizmet vermektedir.

  • Panoramik Röntgen

Panoramik röntgen tüm dişlerin ve çene kemiğinin daha az ışın alarak birlikte görüntülendiği bir tomografik röntgen çeşididir. Dişlerin, kemik ve dişetlerinin klinikte muayene ile görünmeyen kısımlarını göstermeye yarar. Dijital sistemin kullanılması görüntü kalitesini artırmakta ve kişinin aldığı radyasyon miktarını belirgin şekilde azaltmaktadır.

  • Periapikal Röntgen

Panaromik radyografilerde tespit edilen şüpheli durumlar hakkında daha detaylı görüntü alınması amacıyla kullanılan, sadece birbirine komşu birkaç dişin ve bu dişleri çevreleyen kemik dokusunun görüntülenebildiği bir ağı içi görüntüleme tekniğidir.Detay olarak panaromik radyografilere oranla daha üstündür.

4.KALİTE YÖNETİM BİRİMİMİZ

Hizmet Kalite Standartları çerçevesinde oluşturulan komitelerle birlikte , Hasta ve Çalışan Güvenliğini ön planda tutarak çalışmalar sürdürülmektedir.

5.EVDE SAĞLIK HİZMETİ BİRİMİMİZ

444 38 33

Evde Ağız ve Diş sağlığı hizmeti sunumuna ihtiyacı olan bireylere evinde ve aile ortamında Ağız ve Diş tedavi hizmetlerinin verilmesidir.Başvurusu uygun görülen hastalar, Evde Sağlık Hizmeti alması gerektiren tıbbi gereklilik varsa;kendilerine randevu verilerek mesai saatleri içerisinde gereken sağlık hizmeti verilir.

6.AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI KONTROLLERİMİZ VE EĞİTİMLERİMİZ

Okul öncesi, ilköğretim çağı (7-12 yaş) ve adolesan dönemi (13-15 yaş) çocuklara, “Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı, Doğru Fırçalama Yöntemi ve Doğru Beslenme” konulu eğitim verilmektedir

Yaşlı Bireylere Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı, Diş Kayıplarına Karşı Alınacak Önlemler, Protez Bakımı” konulu eğitim yapılmaktadır.

Merkezimizde Hamile ve bebekli annelere ağız ve diş sağlığı eğitimi verilmektedir.

HİZMET İÇİ EĞİTİMLERİMİZ VE TATBİKATLARIMIZ

Yıllık Eğitim Planına göre hizmet içi eğitimlerimiz sürmekte olup, Beyaz Kod, Mavi Kod ve Yangın Söndürme ve Tahliye tatbikatlarımız yapılmaktadır. Merkezimizde çalışanlar İletişim ve İnsanları Tanıma Sanatı Kişisel, Gelişim ve NLP eğitimi almıştır.

NÖBET POLİKLİNİĞİ

Hafta içi 16:00 – 08:00, hafta sonu ve tatil günlerinde 08:00 – 08:00 saatleri arasında hizmet veren birimimizdir.

ENGELLİ POLİKLİNİĞİ

Engelli hastalarımız engelli raporları ile kendileri yada yakınları vasıtasıyla hastanemize başvurarak randevu alabilirler.

Engelli hastalarımız için kolay ulaşılır, rahat ve geniş poliklinik odası tanımlanmıştır. Amacımız engelli hastalarımızın tedavilerini hızlı ve konforlu bir şekilde yaparak onları mutlu etmektir.

Kurumumuzda engelli hastalarımıza öncelik verilmektedir.

Engelli hastalarımıza karşılama ve yönlendirme için özellikle görevli personel refakat etmektedir.

Engelli Polikliniğimizde tedavisi yapılamayan hastalarımız için haftanın bir günü genel anestezi altında tedavileri yapılmaktadır. Bunun için engelli hasta yakınlarının kurumumuza başvurarak ilgili personelle iletişime geçmesi gerekmektedir.